Skróty i akronimy związane rynkiem domen
Przemysł domenowy, jak każdy inny, operuje skomplikowaną nomenklaturą. Wiele z tych skrótów i terminów nie jest do końca jasne dla laika. Oto wyjaśnienie kilku podstawowych skrótów dotyczących domen internetowych.
Pierwsze kontakty z dziedziną domen internetowych często kończą się poszukiwaniem porad i informacji na profesjonalnych witrynach, blogach i forach. Jednak, aby zrozumieć w pełni ich treść należy „rozszyfrować „ terminologię użytą do opisania pewnych zjawisk i mechanizmów. Wśród zwrotów, które często pojawiają się na stronach oferujących usługi domenowe istnieją skróty opisujące rodzaje domen.
Oto najczęściej używane skróty i ich znaczenie:
TLD – Top Level Domain – oznacza domeny najwyższego poziomu. Dotyczy to część końcową adresu internetowego oddzieloną od nazwy następnego poziomu kropką po lewej stronie. Na przykład, w rozszerzeniu .com.uk domeną najwyższego poziomu jest .uk.
SLD oznacza domenę drugiego poziomu. Jest to część poprzedzająca końcówkę adresu, zwana także sub-domeną (w stosunku do TLD). W rozszerzeniu .com.uk domeną drugiego poziomu jest .com. Z drugiej strony, w adresie web-solutions.eu domeną drugiego poziomu jest “web-solutions”. W drugim przykładzie SLD może być również określana jako nazwa domeny – ponieważ jej funkcja jest całkowicie różna od tej w pierwszym przykładzie.
gTLD to skrót od Generic Top Level Domain. Dotyczy domen funkcjonalnych składających się z trzech lub więcej liter. Zwykle odnosi się do określonego obszaru wiedzy. Większość domen gTLD to domeny funkcjonujące w sieci od dawna, np. .com, .net czy .info. Jednak od początku ubiegłego roku do Internetu wprowadzono ponad 500 nowych domen funkcjonalnych i oczekuje się, że ich liczba w sumie wzrośnie do 1 800.
ccTLD oznacza Country Code Top Level Domain. Są to domeny narodowe składające się z dwóch liter. Ten rodzaj rozszerzenia odnosi się do państw/krajów lub terytoriów niezależnych. Przykładem może tu być rozszerzenie .de lub .cn. Obecnie w Internecie funkcjonuje prawie 300 domen narodowych ccTLD, wśród których jest wiele rozszerzeń zawierających znaki narodowe niebazujące na alfabecie łacińskim. Końcówka przypisana Unii Europejskiej jest klasyfikowana jako ccTLD, i podobnie jest z nadal aktywną domeną .su, która odnosiła się do krajów/republik byłego Związku Radzieckiego.
geo TLD oznacza geograficzną domenę najwyższego poziomu. Skrót ten odnosi się do domeny związanej z miastem, regionem lub innym obszarem geograficznym, ale nie jest to równoznaczny z domeną narodową (ccTLD). Geo TLDs stały się popularne dzięki programowi wprowadzającemu nowe domeny funkcjonalne (new gTLDs), który przyczynił się do upowszechnienia takich rozszerzeń jak .nyc lub .berlin. Ponadto, końcówka .asia założona w 2007 roku jest również uważana za domenę geograficzną.
sTLD odnosi się do sponsorowanych domen najwyższego poziomu. Domeny sponsorowane są tworzone do użytku pewnej branży lub instytucji i są finansowane przez zainteresowanego klienta. sTLDs istnieją w Internecie od wielu lat, ale tylko niektóre są stosunkowo rozpoznawalne. Przykładem może być domena .edu, sponsorowana przez Educause lub .gov, sponsorowana przez rząd Stanów Zjednoczonych.
nTLD dotyczy nowych domen najwyższego poziomu. Jest to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowych domen utworzonych w ramach nowego programu domenowego rozpoczętego w 2013 roku. Kategoria nTLD zawiera nowe domeny takie jak gTLDs, geoTLDs lub ccTLDs składające się ze znaków innych niż alfabetu łacińskiego.
GccTLD oznacza Generic Top Level Country Code Domain. Jest to połączenie domeny narodowej i funkcjonalnej. I choć to połączenie może wydawać się paradoksalne, ponieważ funkcje domen narodowych i funkcjonalnych teoretycznie się wykluczają, to niektóre końcówki przypisane do małych krajów stają się bardziej atrakcyjne na globalnym rynku domen niż w jako domeny narodowe. Jednym z powodów takiej popularności jest to, że z domen takich jak .me lub .ly można tworzyć domainhacks lub znaczące elementy nazwy domeny, na przykład sync.me. Po drugie, takie domeny narodowe jak .co można traktować jako skrót lub akronim, na przykład końcówka .co może być łatwo odczytywana jako skrót domeny .com, odnoszące się do handlu (commerce).
IDN to akronim terminu Internationalized Domain Name. IDN to domena, która zawiera znaki narodowe. Końcówka taka składa się ze znaków Unicode, które przekładają się na ASCII poprzez algorytm Punycode i stają się widoczne w systemie DNS (Domain Name System). Od domen IDN zaroiło się w Internecie w wyniku programu new gTLDs, który umożliwił tworzenie nazw domen w różnych językach, w tym arabskim, chińskim i rosyjskim. Akronim może odnosić się również do nazwy domeny, która zawiera co najmniej jeden znak akcentowany, na przykład Ĕ, Ű, ƀ, itp.
Rejestracja domen .TR za pośrednictwem systemu na naszej stronie internetowej jest obecnie niedostępna.
Mogą być inne dostępne rozszerzenia dla kraju Turcja:
.COM.TR
.GEN.TR
.TV.TR
.BIZ.TR
.ORG.TR
.WEB.TR
.INFO.TR
.NAME.TR
Więcej informacji na temat rejestracji nazw domeny .TR znajdziecie w:
Rejestracja domen .TR